APRIL
CANDIDATES

APRIL 2022 ELECTIONS  (Still Collecting data)

(I) Incumbent, (U) Union Endorsement, (T) Teacher's Union Endorsement(NEA)

( Q-Info ) Link to Questionnaire Answers

Filing is over and view winners as they get reported.

BOARDS OF EDUCATION - Map

Each school district has two seats available, each for a three-year term, unless otherwise noted.

If you are a School Board Candidate, please complete our Questionnaire ( Form Link)

CRYSTAL CITY

1100 Mississippi Avenue, Crystal City, MO 63019

           Meagan E. Breeze - Winner

           Denise C. Reynolds - Winner

Special

Curtis D. Binsbacher - Winner

 

DESOTA

610 Vineland School Rd., De Soto, MO 63020

Michael Golightly Jr. - Winner

Jonathan Cook - Winner

** BALLOT TAX ISSUE **  FAILED

DUNKLIN R-5

497 Joachim Avenue, Herculaneum, MO 63048

John Maddox (I) (U)  Winner

Marissa Newman

Jarred Engelbach

Jackie Cody James Petro

FESTUS R-6

1515 Mid-Meadow Lane, Festus, MO 63028

Richard Fadler (I)    ( Q-InfoWinner

Tracy Anderson ( Leader 2020 )

Joshua Martin  Winner

Mary Renner 

Lisa Shepherd (U)

Eric Fjone

Special

Marcus Shepherd

FOX C-6

745 Jeffco Blvd., Arnold, MO 63010

Kenneth Woolsey       ( Q-Info )  Winner

Todd Scott  (T) (U)  Winner

Brandon Williams       ( Q-Info )

"Break" Michalski, Cathey  ( L-Info )

Raymond Frazier        ( Q-Info )

Tara Hagin  (T) (U)

Special (1 yr term)

Travis Lintner    ( Q-Info )

Vicki Hanson (I) (T) (U)  Winner

Knoll, David  

Ryan Giesler      ( Q-Info )

GRANDVIEW R-2

11470 Highway C, Hillsboro, MO 63050

Timothy Brown (I)

Brian Dugan (I)  Winner

Scott Walker

Terry Perren  Winner

Special

Matthew Tribout

Robert Gearhart  Winner

Heather Langhans-Bodnar ( Leader 2021 )

Peter Faust

HILLSBORO R-3

5 Ridgewood Drive, Hillsboro, MO 63050

Robert Kruse (I)  Winner

Dale Scott  ( L-Info )

Jaclyn Brown

Jon Schuessler  Winner

Chris Borgerson

** BALLOT TAX ISSUE **  FAILED

JEFFERSON R-7

1250 Dooling Hollow Rd., Festus, MO 63028

Karen Koenig (I)  Winner

Chris Hastings  Winner

Lauren Kern

MERAMEC VALLEY R-III

 

Louis Vondera  Winner

Tim Richardson  Winner

Thomas Kent

NORTHWEST R-1

4290 Gravois Road, House Springs, MO 63051

Jeff Hanewinkel (I) (U)

Gary Bonacker (I) (U)  Winner

Michelle Coats (T)

Don Bickowski   ( Q-InfoWinner

Janice M. Karsten (Dropped)

SUNRISE R-9

4485 Sunrise School Road,De Soto, MO 63020

Andy Coleman (I) - Winner

Tara Horton - Winner

WINDSOR C-1

6208 Hwy. 61-67, Imperial, MO 63052

Chris Casey (I) (T)  Winner

Melanie Willis (T) (U)  Winner

Charles Huey

Kari Lynn Meece

** BALLOT TAX ISSUE **  PASSED

Jefferson County 9-1-1 Dispatch  (four-year terms)

County Clerk’s Office,  729 Maple Street, Hillsboro, Missouri

Board of Directors ( 4 year term)

 

SubDistrict 1 - 2 positions

John R. Kozel

Jim Terry

Jamie Guinn (U)  Winner

John Whitehead  Winner

 



SubDistrict 2 - 2 positions

Brian R. Taylor  Winner

John Thurman

Andrew (Andy) Sides (U)  Winner

 

 

Festus Special Road (Three-year terms)

County Clerk’s Office,  729 Maple Street, Hillsboro, Missouri

Board of Directors - 1 position for 3 years

Michael Schrage - Winner

 

Hillsboro Special Road  (Three-year terms)

County Clerk’s Office,  729 Maple Street, Hillsboro, Missouri

Board of Directors - 1 position for 3 years

Buddy Russell - Winner

 

 

AMBULANCE - Map

Each district has two seats available, each for a three-year term, unless otherwise noted.

Big River Ambulance District (serves the West Jefferson County area)

County Clerk’s Office,  729 Maple Street, Hillsboro, Missouri

Board of Directors - 2 position for 3 year term

Jim Terry (I) - Winner

Linda Schroeder (I) - Winner

** BALLOT TAX ISSUE **  PASSED

Joachim Plattin Ambulance District (serves the Southeast Jefferson County area)

County Clerk’s Office,  729 Maple Street, Hillsboro, Missouri

Board of Directors - 2 position for 3 year term

Darryl Reed (I) - Winner

Samuel Richards (I) - Winner

North Jefferson County Ambulance District (serves the Northwest Jefferson County area)

County Clerk’s Office,  729 Maple Street, Hillsboro, Missouri

Board of Directors - 2 position for 3 year term

Rebecca Lynn Cowley (I) - Winner

Diana Davis (I) - Winner

** BALLOT TAX ISSUE **  PASSED

Rock Township Ambulance District (serves the Northeast Jefferson County area)

County Clerk’s Office,  729 Maple Street, Hillsboro, Missouri

Board of Directors - 2 position for 3 year term

Lynne Ruzicka (I)  Winner

Darla Kos - (U)

Andrew West - (U)  Winner

Paul D. Horn

Valle Ambulance District (serves the Southwest Jefferson County area)

County Clerk’s Office,  729 Maple Street, Hillsboro, Missouri

Board of Directors - 2 position for 3 year term

Carey S Manning (I) - Winner

Steven James Bergner - Winner

 

 

 

WATER - Map

Each district has one or two seats available, each for a three-year term, unless otherwise noted.

PUBLIC WATER SUPPLY DISTRICT C-1

6645 Moss Hollow Road, Barnhart, MO 63012

(serves Imperial, Barnhart and nearby areas)

Subdistrict 4  (1 position) -

​Subdistrict 5  (1 position) -

 

 

PUBLIC WATER SUPPLY DISTRICT NO. 2

Water District Office, 195 Old Sugar Creek Rd, High Ridge, MO

(serves the High Ridge area)

Subdistrict 1 (1 position) -

Subdistrict 4 (1 position) -

PUBLIC WATER SUPPLY DISTRICT NO. 6

Public Water Supply District No. 6,  6000 Kingsway Dr.,

House Springs, MO 63051

(serves the House Springs area)

Subdistrict 1 (1 position - 3 year term) -

Subdistrict 4 (1 position - 3 year term) -

PUBLIC WATER SUPPLY DISTRICT NO. 8

Public Water Supply District No. 6,  6000 Kingsway Dr.,

House Springs, MO 63051

 

Subdistrict 2 (1 position - 3 year term) -

Subdistrict 4 (1 position - 3 year term) -

PUBLIC WATER SUPPLY DISTRICT NO. 12

12301 State, Road TT, Festus, MO

(serves the Festus area)

Subdistrict 4 (1 position) -

             

FIRE - Map

Each district has one or two seats available, each for a six-year term, unless otherwise noted.

CITIES - Map

 

ANTONIA (serves 36 square miles in areas Imperial and Barnhart of Hillsboro)

John Svoboda (I) - Winner

 

 

 

CEDAR HILL (serves 82 square miles in areas Cedar Hill, Byrnesville, Grubville, Morse Mill, Dittmer and

Oermann in Jefferson County)

Clifford King (I) - Winner

DUNKLIN (Jefferson County)

** BALLOT TAX ISSUE **  FAILED

HILLSBORO (Jefferson County)

** BALLOT TAX ISSUE **  FAILED

JEFFERSON R-7 (Jefferson County)

No Filing - write-ins counted

 

 

 

ROCK COMMUNITY (serves 38 square miles in northeast Jefferson County)

Dan Meyer (I) - Winner

 

ARNOLD

City Clerk at the Arnold Municipal Complex,

2101 Jeffco Blvd., Arnold, Missouri

City Council (two-year terms)

Ward 1 -

EJ Fleishmann (I)  Winner

Ward 2 -

Brian McArthur (I) (U)  Winner

Billy Crow Jr

Ward 3 -

Rodney Mullins (I)  Winner

Ward 4 -

Gary Plunk (I) (U)  Winner

City Treasurer (two-year terms) -

Dan Kroupa (I) (U)   Winner

** BALLOT TAX ISSUE **  FAILED

Byrnes Mill

Board of Aldermen (two-year terms)

Ward 1 -

         Glenn LaVenture (I) (U) - Winner

Ward 2 -

Cynthia Davies (I) (U) - Winner

Ward 3 -

          No Filings - Write-Ins will be counted

** BALLOT TAX ISSUE **  FAILED

Cedar Hill Lakes

Board of Trustees

(two-year terms, elected at large)

          Timothy Gray (I)

          Zachariah Ravellatte (I)

          Melanie Hudson

 

CRYSTAL CITY

City Clerk’s Office, 130 Mississippi Ave

City Council (two-year terms)

Ward 1 -

Mary Schaumburg (I)  Winner

Ward 2 -

          Rick Fischer (U)  Winner

Ward 3 -

          Ken Bradley  Winner

Ward 4 -

          Jeff Kempfer  Winner

Mayor (four year term) -

Tom Schilly (I) (U)

Mike Osher   Winner

Treasurer (two year term) -

          Hanley Cherry Jr  Winner

** BALLOT TAX ISSUE **     PASSED

DE SOTO

City Clerk at De Soto City Hall, 17 Boyd Street

City Council  (1 position for 3 year term)

Autumn Blanchard (I) - Winner

 

** BALLOT TAX ISSUE **  FAILED

EUREKA

Board of Aldermen (two-year terms)

Ward 1 -

Jerry Dieckman (I)  - Winner

Ward 2 -

Kevin Kilpatrick (I)  - Winner  

Ward 3 -

         Jerry Holloway - Winner

** BALLOT TAX ISSUE **

FESTUS

Festus City Hall, 711 W. Main St., Festus, MO 63028

 

City Treasurer (2 year term) - 

            Loui Eisenbeis  Winner

Ward 1  (2 year term) - 

          John Chartrand

 Jim Collier  Winner

Ward 2 (2 year term) -  

Brain Wehner  Winner

Ward 3 (2 year term) -  

Robert (Bobby) Venz  Winner

Ward 4 (2 year term) - 

         Jim Tinnin  Winner

** BALLOT TAX ISSUE **   FAILED

Herculaneum

City Clerk at Herculaneum City Hall,

#1 Parkwood Court

Board of Alderpersons (two-year terms)

Ward 1

          Dennis H. Tesreau (U)  Winner

​Ward 2

          Christopher R. Baker Winner

Ward 3

          Edwin E. Edwards Jr  Winner

Municipal Judge (two year term) -

          Robert Scott Harness  Winner

** BALLOT TAX ISSUE **  FAILED

HILLSBORO

Hillsboro City Hall, 101 Main Street, Hillsboro, Missouri, 63050

Board of Alderpersons (two-year terms)

Ward 1

           Joseph Phillips  Winner

Ward 2

           Christopher Degeare  Winner

Ward 3

           Lawrence C. McMullin  Winner

Ward 4

  Ronald A. Belcher   Winner 

 

KIMMSWICK

City Clerk at Kimmswick City Hall,

6041 Third Street, Kimmswick MO 63053

​Board of Aldermen (two-year terms)

Ward 1 -

Linda Selsor (I)  Winner

Ward 2 -

Don Jones (I)  Winner

** BALLOT TAX ISSUE **   PASSED

     

OLYMPIAN VILLAGE

Board of Aldermen

(members serve at large) –

(two two-year terms)

            Britni Estes - Winner

            Ronnie Wilson - Winner

 

PEVELY

 

Board of Aldermen

Ward 1

          Larry Coulson - (U)  Winner

Ward 2

         Ryan Tucker - (U)  Winner

Ward 3

         Tyler Leeder - (U)  Winner

Ward 4

         William Brooks - (U)  Winner

Ward 4 - Special 1yr term

        Bryan Eckles  Winner

** BALLOT TAX ISSUE **  FAILED

SCOTSDALE

Board of Trustees

(three two-year terms, members serve at large)

            John Caola (I) - Winner

           Gary Brown (I) - Winner

            Kelly Kopp (I) - Winner

** BALLOT TAX ISSUE **   PASSED

VILLAGE OF CEDAR LAKES

Village Trustee – (2)

            Timothy Gray

            Zachariah Ravellette

            Melanie Hudson

VILLAGE OF PARKDALE

Board of Trustees (two year terms)

Ward 1 - No Filing - By write-ins count

Ward 2

            Melody Ihrig - Winner

Ward 3

             Deborah Durham-Hefner - Winner