APRIL 2021 ELECTION WINNERS (JC Voters)

(I) Incumbent, (U) Union Endorsement, (T) Teacher's Union Endorsement

BOARDS OF EDUCATION

Each school district has two seats available, each for a three-year term, unless otherwise noted.

DUNKLIN R-5

Cheryl Aylesworth (I) (U)               445 Votes

Tammy Heidland (I) (U)                 434 Votes

 

FESTUS R-6

Mike Wolk (I)                                   624 Votes

Doug Wendel (I)                              655 Votes

 

FOX C-6

April Moeckel (T)                        1,775 Votes

James Chellew (I) (U) (T)           1,721 Votes

GRANDVIEW R-2

Amie Merz                                     147 Votes

Gary Bohler                                   130 Votes

 

HILLSBORO R-3

John Linhorst (U) (T)                     806 Votes

Lisa Welker (I) (T)                          863 Votes

 

JEFFERSON R-7

Elizabeth McDaniel                       295 Votes

Mike Frisk (U)                                253 Votes

 

 

KINGSTON K-14 SCHOOL DISTRICT

Brenda Lea Horton

Joshua Wayne Barton

NORTHWEST R-1

Chris Shelton (I)                               1,181 Votes

Terri Green (I) (U)                             1,117 Votes

 

ROCKWOOD (JC Voters)

Tammy Rhomberg (I) (U) (T)              135 Votes

Jaime Bayes (I) (U)(T)                         134 Votes

 

 

 

SUNRISE R-9 (JC Voters)

 

Steve Heuer (I)                                 99 Votes     

Kathryn LaBruyere                          102 Votes

 

WINDSOR C-1

Michael Dubis (I)                              456 Votes

Tom Krupp (I)                                   396 Votes

JEFFERSON COLLEGE (two six-year terms)

Board of Trustees

Steve Meinberg (I) (U)               5,459 Votes   

 

Retta “Susan” Tuggle (I) (U)       4,136 Votes

 

AMBULANCE

Each district has two seats available, each for a three-year term, unless otherwise noted.

JOACHIM-PLATTIN (serves 180 square miles in southeast Jefferson County)

Terry R. Thomas (I)(U)                                      1,505 Votes

Denise Manning Gebhardt (I)(U)                       1,357 Votes

 

 

 

ROCK TOWNSHIP (serves 108 square miles in northeast Jefferson County)

Tara Mueller (U)                                                 2,749 Votes

Mark Paul (I)                                                       2,321 Votes

WATER

Each district has one or two seats available, each for a three-year term, unless otherwise noted.

PUBLIC WATER SUPPLY DISTRICT C-1

(serves Imperial, Barnhart and nearby areas)

Subdistrict 2 -

             Gene Barbagallo (I)          1,1153 Votes

PUBLIC WATER SUPPLY DISTRICT NO. 7

(serves the Hillsboro area)

Subdistrict 3 -

             Jennifer Deckard (I)             312 Votes

CITIES

ARNOLD

City Council (two-year terms)

Ward 3 -

     Mark Hood (I)            179 Votes

    

DE SOTO

City Council

Two three-year terms, all members serve at large

Rich McCane                   199 Votes

Jim Akers (I)                     255 Votes

 

One-year term

 

Autumn Blanchard            254 Votes

 

EUREKA

Board of Aldermen (two-year terms)

Ward 2 -

    Bryan Kiefer

FESTUS

Ward 1 - Dave Boyer (I)                87 Votes

     

Ward 2

     Staci Templeton             127 Votes

HILLSBORO

Board of Alderpersons (two-year terms)

Ward 4 - Joyce Twiggs (I)          52 Votes

    

 

KIMMSWICK

Mayor (two-year term) –

Phil Stang (I)                     50 Votes

Board of Aldermen (two-year terms)

Ward 2 -

     Gary Ridings                26 Votes

PEVELY

Board of Aldermen

Ward 4 - NO CANDIDATE FILED, THEREFORE

ALL WRITE-INS WILL BE COUNTED

VILLAGE OF CEDAR LAKES

Village Trustee

Constance L. Schicker

Kathy Abbett

NO CANDIDATE FILED, THEREFORE

ALL WRITE-INS WILL BE COUNTED

APRIL
CANDIDATES